Related Products
Suggested Items
Also Bought
Tac-Force Spring Assisted Knife
| Weight | 0.36 lbs |
|---|---|
| Type | Spring Assisted |
| Style | Pocket Knives, Rescue Knives |
| Theme | Collectible, Everyday Carry |
| Total Length | 7.50" |
| Handle Material | Alloy |
| Handle Lock Type | Liner Lock |
| Handle Artwork | Two Tone Orange & Black Metal Handle. |
| Blade Length | 3.00" |
| Blade Color | Stonewash |
| Blade Artwork | Stonewash Blade |
| Blade Finish | Stonewash |
| Blade Material | 3Cr13 |
| Blade Edge Type | Fine Edge |
| Blade Shape | Drop Point |
| Features | Pocket Clip |
Observe proper safety precautions when using this product.