Related Products
Suggested Items
Also Bought
MTech USA Spring Assisted Knife
| Type | Spring Assisted |
|---|---|
| Theme | Everyday Carry |
| Total Length | 8.26" |
| Length Closed | 4.85" |
| Retail Packaging | Box |
| Handle Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Handle Lock Type | Liner Lock |
| Handle Artwork | 3D Print Finish |
| Blade Length | 3.41" |
| Blade Color | Timascus Pattern |
| Blade Finish | Etched |
| Blade Material | 3Cr13 |
| Blade Edge Type | Fine Edge |
| Blade Shape | Tanto |
Observe proper safety precautions when using this product.