Related Products
Suggested Items
Also Bought
Master USA Fixed Blade Knife
| Weight | 0.70 lbs |
|---|---|
| Type | Fixed Blades |
| Style | Combat Knives |
| Theme | Tactical |
| Total Length | 11.50" |
| Retail Packaging | Box |
| Handle Material | Injection Molded ABS |
| Handle Artwork | Black |
| Blade Length | 6.50" |
| Fixed Blade Construction | Full Tang |
| Blade Material | 3Cr13 |
| Blade Edge Type | Fine Edge |
| Blade Shape | Tanto |
| Sheath Material | Nylon Sheath |
Observe proper safety precautions when using this product.