Related Products
Suggested Items
Also Bought
Jungle Master Machete
| Weight | 1.56 lbs |
|---|---|
| Type | Fixed Blades |
| Style | Machetes |
| Theme | Outdoor |
| Total Length | 20.00" |
| Retail Packaging | Box |
| Handle Material | Cord Wrap |
| Handle Artwork | Black |
| Blade Length | 15.25" |
| Fixed Blade Construction | Full Tang |
| Blade Material | 3Cr13 |
| Blade Shape | Machete |
| Sheath Material | Nylon Sheath |
Observe proper safety precautions when using this product.