Related Products
Suggested Items
Also Bought
Elk Ridge Manual Folding Knife
| Type | Manual Folders |
|---|---|
| Style | Pocket Knives |
| Theme | Collectible |
| Total Length | 7.80" |
| Length Closed | 4.50" |
| Retail Packaging | Box |
| Handle Material | Acrylic, Wood |
| Handle Lock Type | Back Lock |
| Blade Length | 3.30" |
| Blade Color | Satin |
| Blade Finish | Satin |
| Blade Material | 3Cr13 |
| Blade Edge Type | Fine Edge |
| Blade Shape | Drop Point |
| Features | Pocket Clip |
Observe proper safety precautions when using this product.