Related Products
Suggested Items
Also Bought
Elk Ridge - Gentlemen Trapper 2 Blade Manual Folding Knife - ER-2018TX
| Type | Manual Folders |
|---|---|
| Style | Gentlemans Knives, Pocket Knives |
| Theme | Collectible, Everyday Carry, Patriotic |
| Total Length | 8.00" |
| Handle Material | Acrylic |
| Handle Lock Type | Slip Joint |
| Handle Artwork | Texas Acrylic Handle With Silver Bolster |
| Blade Length | 2.50" |
| Blade Color | Satin |
| Blade Artwork | 2" & 2.5" Engraved 3CR13 Steel Blades Accordingly. |
| Blade Finish | Etched |
| Blade Material | 3Cr13 |
| Blade Edge Type | Fine Edge |
| Blade Shape | Drop Point |
Observe proper safety precautions when using this product.